[ACT] Airsoft Club Timisoara

Forumul Pasionatilor de Airsoft din Timisoara
It is currently 17 Oct 2017, 11:42

All times are UTC + 1 hour [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 5 posts ] 
Author Message
 Post subject: Router WiFi gigabit
PostPosted: 10 Nov 2016, 18:02 
ACT - Vierme

ma dau de ceasu mortii, m-am mutat si aici e RDS 300 mbps, in care scatula de RDS e infipt un router wifi de tot rahatu'; langa el (like, 1 metru):
- pe cablu: 65 mbps
- pe wifi: 20 mpbs (pe alt nivel al casei am acelasi speed pe wifi ca langa router)
Cand sunt pe cablu infipt direct in scatula RDS si fac pe laptop pppoe'ul, merge cu 300 mbps.

clar trebuie sa schimb router'ul, si vreau unul gigabit ca schimb eu si conxiunea RDS, "fara numar, fara numar" :)
intrebarea e ce router sa iau ?
momentan ma uit la astea:
http://www.pcgarage.ro/routere-wireless ... -tri-band/
http://www.pcgarage.ro/routere-wireless ... 8u-ac3100/
da' parca-mi pare cam piperat pretul, mai ales in momentul asta cand sunt cam stors de bani.
stiti de altele care sa "rupa" pe wifi ? (problema mea cea mai mare e ca nu pot muta box'ul RDS, deci tot ce am in casa va fi pe wifi, inclusiv calculatorul, nimic pe cablu).

in plus, trebuie sa-mi iau placa de retea wifi al comp cu "ac", asta pe carea o am e un broadcom "n" care cica stie max 300 mpbs.
ceva idei si aici ? ca eu ma uitam la http://www.pcgarage.ro/placi-de-retea-w ... ac-plusbt/

alte intrebari:
- ce pastele masii e 4x4 ?
- la fel, ce e MU-MiMo ?
:)

Profile  

Post subject: Re: Router WiFi gigabit
PostPosted: 12 Nov 2016, 21:31 
ACT - one man army

MIMO tine de amplificarea semnalului radio. E de bine boss. MU vine de la multi-user, adica are voie si police sa foloseasca uifiu cand vine pe la tine. Suo fi ceva legat de UE? Who kows...

2011 - Overload ; 2012 - BorderWar & Overload ; 2013 - Overload ; 2014 - Ultimate chairsofter award ; 2015 - scot eu parleala pentru anul asta

Profile  

PostPosted: 13 Nov 2016, 09:17 
ACT - one man army

hm, am ceva prieteni/cunostiinte ce lucreaza intr-o firma maaaare de IT din TM, undeva pe strada mures cred :) . te pun in legatura cu ei? cica ar fi cei mai tari de pe piata in domeniul IT ;) e acolo si un fost coleg de al meu O. Stancu trainer CISCO cu multe certificari pe capu' lui si are si competente radio, iti fac un link? se zvoneste ca ar fi al mai smecher pe networking de la acea firma.

acuma interpretarea mea e asa:
4x4 -> 4Tx + 4Rx la antene, deaia sunt 8 - MiMo
Mu-MiMo: multi user - multiple input multiple output, mai pe romaneste poti face ca routerul tau:
- sa folosesasca cate 2 antene pt utilizatori diferiti, 4 routere intrunu singur
- iti faci mai multe retele wifi si tu alegi cine pe care se conecteaza

mno cum tu esti megafan asus: ASUS Gigabit RT-AC5300 Tri-Band e cel mai scump si cel mai compent din ce ai putea lua de la ei, costa... da ai varfu' de la asus. placa ai de la intel e cam tot ce ai putea avea de la un laptop, ca daca ai vrea sa pui pe un desktop ai gasi si alte optiuni. daca ai banu' de dat mergi pe optiunile astea.

acuma cat de bune or fi... depinde mult si de chinezul care le-a ansamblat...

everybody dies, but not everybody lives
Image

Profile  

PostPosted: 13 Nov 2016, 09:35 
ACT - Vierme

placa aia pentru desktop ma gandesc sa o iau, nu laptop.
am MB de la RoG, ceva maximul 5 sau 6 si are un mPCI-E de-asta insa e numai "n", si ma gandeam sa-l inlocuiesc.

Profile  

PostPosted: 13 Nov 2016, 09:48 
ACT - one man army

pai si tu pe MB de la desktop ai doar mPCI-E? PCI-E nu ai? ca atunci ar face treaba asta: http://www.emag.ro/adaptor-wireless-ac1 ... DMXMQBBBM/

everybody dies, but not everybody lives
Image

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 5 posts ] 

All times are UTC + 1 hour [ DST ]